استفاده از GTMetrix برای تست سرعت وب سایت

نیازی به گفتن نیست که سرعت بارگذاری وب سایت یک معیار مهم در تعیین موفقیت وب سایت شماست. ۴۷٪ کاربران انتظار دارند که وب سایت در عرض ۲ ثانیه بارگیری شود، در حالی که ۴۰٪ کاربران اگر بیش از ۳ ثانیه لود سایت طول بکشد از آن خارج می شوند. 

به همین دلیل است که باید در مورد سرعت وب سایت خود اطمینان داشته باشید. در چنین وضعیتی، یک ابزار که می تواند سرعت وب سایت شما را اندازه گیری کند و تغییرات را پیگیری کند، بسیار مفید خواهد بود. یکی از سایت های مطرح و موفق در زمینه بررسی و آنالیز سرعت بارگذاری سایت GTMetrix نام دارد.

جی تی متریکس با تجزیه و تحلیل دقیق، سرعت بارگذاری سایت شما را با نمودارهای مختلف نمایش می دهد. این آمار و نتایج ترکیبی از هر دو آنالیزور گوگل و یاهو می باشد. این ابزار چک لیست های مختلفی را در اختیار شما قرار می دهد و مهمتر از همه، استفاده از GTMetrix  فوق العاده آسان است. اگر به سرعت بارگذاری سایت خود اهمیت می دهید پیشنهاد می شود حتما از این ابزار کاملا رایگان استفاده کنید.

تست سرعت GTMetrix  می تواند برای دو مورد زیر موثر باشد:

  • می تواند برای تعیین عملکرد وب سایت از نظر سرعت بارگذاری مورد استفاده قرار گیرد.
  • همچنین می توانید برای نظارت بر عملکرد سایت خود به طور مداوم از آن استفاده کنید. ترکیب نتایج تست سرعت گوگل و سرعت تجزیه و تحلیل یاهو، این ابزار را یک ابزار مهم برای صاحبان وب سایت تبدیل کرده است.

بیایید یک نگاه سریع به چگونگی استفاده از GTMetrix برای تست سرعت وب سایت داشته باشیم.

تست وب سایت با GTMetrix

در حال حاضر که ما در مورد GTmetrix صحبت کرده و آن را به شما معرفی کرده ایم، زمان آن است که بدانیم که این ابزار پرکاربرد چگونه کار می کند. در این آموزش، ما با شما گام به گام به تجزیه و تحلیل سایت با پارامترهای مختلف می پردازیم. وب سایت تست ما giltarah.ir است و بر روی بهینه بودن آن نیز بسیار کار شده است.

اولین گام در کار با این ابزار قرار دادن یک URL برای تجزیه و تحلیل است. در سمت راست داشبورد، شما با یک جعبه جستجو مواجه می شوید. آدرس URL خود را برای آنالیز وارد کنید. شما باید URL یک وب سایت را وارد کنید و با کلیک بر روی گزینه Analyze مراحل بررسی سایت شروع می شود.

به محض این که بر روی دکمه کلیک می کنید، ابزار شروع به تجزیه و تحلیل وب سایت شما می کند و در نهایت یک صفحه که حاوی نتایج تجزیه و تحلیل سایت است را به شما نشان می دهد. این نتایج شامل تست سرعت گوگل صفحه، نمره YSlow، زمان بارگذاری، اندازه صفحه و موارد مشابه است. موارد زیر مجموعه ای از توصیه هایی است که ممکن است برای سایت شما مفید باشد.

نکته مهم

اما نکته کلیدی دقیقا اینجاست که به یاد داشته باشید فقط پیشنهادات عمومی برای شما نمایش داده می شود، نه متناسب با نیازهای وب سایت شما. نکته مهم در این بررسی و نمایش نتایج، بهینه سازی سایت و کسب نمرات بالاتر از سایت جی تی متریکس می باشد.

لطفا به تصویر فوق نگاه کنید، این چیزی است که در صفحه نتایج مشاهده خواهید کرد. ضروری است بدانید که رفع خطاهای هر کدام از مواردی که در تصویر فوق مشاهده می کنید به معنای افزایش سرعت وب سایت شما است.

تجزیه و تحلیل نتایج به دست آمده و بررسی هر کدام از پارامترها بسیار مهم می باشد تا زمانیکه در مورد این پارامترها اطلاعات کافی کسب نکنید نمی توانید برای رفع خطاهای موجود در آنها اقدامی انجام دهید. در ادامه به معرفی و بررسی پارامترهای مختلف در آنالیز جی تی متریکس می پردازیم.

  1. PageSpeed

PageSpeed اولین صفحه نتایج آنالیز است. همانطور که می بینید، giltarah.ir دارای رتبه PageSpeed از ۹۳٪ است. با این حال، اگر سرعت صفحه وب سایت شما مطلوب نیست، تعدادی از پیشنهادات ارائه شده در بخش recommendations وجود دارد که می توانید برای رفع آنها اقدام کنید. با این کار شما قادر خواهید بود سرعت وب سایت خود را افزایش دهید. کوچک کردن فایل های HTML، حذف CSS های اضافی و یا کمباین کردن آن و بهینه سازی تصاویر چند توصیه مهم است که می توانید بر روی آن کار کنید.

۲. YSlow

YSlow دسته بعدی نتایج است. تست YSlow مشابه نتایج جستجو در Google PageSpeed می باشد و نشان دهنده نکات کلیدی است که باعث می شود وب سایت شما کند باشد. این برگه پیشنهاداتی برای افزایش عملکرد صفحات سایت و آمار دقیق مربوط به صفحات مختلف را ارائه می دهد. شگفت زده نباشید که نتایج بدست آمده در این صفحه با PageSpeed متفاوت است. YSlow از معیارهای مختلف برای بررسی سرعت وب سایت استفاده می کند.

۳. Waterfall

گزینه سوم در نتایج نمایش داده شده توسط سایت جی تی متریکس Waterfall است. اجازه بدهید به شما کمک کنیم تا نتایج این بخش را نیز درک کنید. در تصویر فوق میله های بنفش رنگی را مشاهده می کنید. این میله ها به شما می گوید زمان انتظار برای اجرای یک درخواست چقدر است. زمان بندی به ثانیه نیز در کنار میله های بنفش ذکر شده است. هنگامی که مکان نما خود را بر روی GET قرار می دهید، لینک هایی را مشاهده می کنید که باعث بالا رفتن سرعت لود سایت شما شده اند. بنابراین این گزینه به شما کمک می کند که وب سایت خود را  عمیق تر بررسی کنید.

۴. Timings

تب Timings برخی از نتایج پیشرفته تر را به شما نشان می دهد، از جمله مدت زمان بارگذاری صفحه. جزئیاتی در مورد زمان تغییر مسیر، زمان اتصال، TTFB، DOM و موارد مشابه را مشخص کند.

۵. Video 

اگر در سایت جی تی متریکس عضو شوید می توانید این بخش را نیز برای آنالیز سایت خود فعال کنید. در این تب نحوه لود سایت بصورت ویدیویی نمایش داده می شود تا بتواند نواقص احتمالی در زمان لود سایت را مشاهده و رفع نمائید.

۶. History

همانطور که از نام آن پیداست، این تب مجموعه ای از اطلاعات مربوط به سرعت بارگذاری سایت، تعداد درخواست ها، نمرات YSlow و موارد مشابه را در یک بازه رمانی نمایش می دهد. اگر حساب کاربری نیز در GTMetrix نداشته باشید، تا ۳۰ روز به تاریخچه سایت دسترسی خواهید داشت.

با توجه به توضیحات ارائه شده، استفاده از GTMetrix یک ابزار ساده برای درک سریع پارامترهای مختلف مربوط به سرعت وب سایت است. به شدت توصیه می شود که وب سایت خود را به صورت دوره ای و به ویژه بعد از تغییرات گسترده در سایت آنالیز و بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود مشکلی در سرعت لود سایت وجود ندارد.

ما امیدواریم که آموزش فوق در تست سرعت وب سایت به شما کمک کند. با این حال، اگر شما هر سوالی دارید، سؤالات خود را در بخش نظرات قرار دهید تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهیم.

Spread the love