وبلاگ چیست و چه تفاوتی با وبسایت دارد؟ برخی کاربران از ما درباره ی وبلاگ سوال می کنند و اینکه چه تفاوتی با یک وب سایت دارد؟ اگر شما به اهداف خود برای راه اندازی یک وبلاگ یا وب سایت فکر کنید، تفاوت های آن ها را بیشتر درک خواهید کرد.

ما برای تازه کارها معمولا وبلاگ را توضیح می دهیم و تفاوت های آن با یک وب سایت زا بیان می کنیم و برای واضح تر شدن موضوع، آن را با دنیای واقعی مقایسه می کنیم تا کاملا برای آنها قابل درک باشد.

وبلاگ چیست؟

وبلاگ یک نوع وب سایت است که محتوای آن به ترتیب تاریخ انتشارشان نمایش داده می شوند (اولین پست جدیدتر نشان داده می شود). محتوای وبلاگ نوشته یا “پست وبلاگ” نامیده می شود.

بلاگ ها به طور معمول توسط یک فرد یا گروه کوچکی از افراد برای ارائه اطلاعات شخصی یا در مورد یک موضوع خاص نوشته می شوند. با این حال بسیاری از شرکت های بزرگ هم با انتشار محتوای با کیفیت و زیاد، محصولات خود را به فروش می رسانند.

همچنین پست های وبلاگ معمولا دارای بخش نظرات هستند که کاربران می توانند نظرشان را در مورد آن پست بنویسند.

تاریخچه وبلاگ

بلاگ ها تقریبا از اواسط دهه ۹۰ میلادی توسط روزنامه ها و مجلات روی کار آمدند. در آن زمان کاربران اینترنت بسیار کم بودند و اغلب آن ها صفحات شخصی خود را راه اندازی می کردند و در آن اطلاعاتی مثل افکار و عقاید خود، زندگی شخصی، رویداد های اجتماعی و .. را منتشر می کردند.

در اواخر دهه ۹۰ پدیده ای به نام weblog به وجود آمد که ترکیبی از عبارات we+blog بود که در نهایت نام blog را به آن اختصاص دادند.

با ظهور روز افزون صفحات وب، ابزار های زیادی برای دسترسی به مقالات و مجلات به وجود آمد. این ابزار ها بسیار عمومی بود و به افرادی که دانش کمی نسبت به کد نویسی داشتند نیز اجازه می داد تا صفحه ای برای خود داشته باشند.

در سال ۱۹۹۹ یکی از محبوب ترین وبلاگ با نام Blogger.com راه اندازی شد که در سال ۲۰۰۳ به شرکت گوگل ملحق شد. در ماه می همان سال، وردپرس اولین نسخه خود را به عنوان یک پلتفرم وبلاگ نویسی منتشر کرد. در حال حاضر نیز محبوب ترین پلتفرم در تمامی جهان می باشد و بیشتر از ۳۰ درصد وب سایت های جهان بر روی این پلتفرم ایجاد شده اند.

تفاوت بین وبلاگ و وب سایت چیست؟

وبلاگ ها نوعی وب سایت هستند. تنها تفاوت واقعی بین یک وبلاگ و انواع وب سایت ها این است که وبلاگ ها به طور مرتب با محتوای جدید به روز می شوند که به ترتیب تاریخ نمایش داده می شوند، بدین صورت که جدیدترین مطلب در ابتدا ارائه می‌گردد.

بسیاری از وب سایت ها هستند که محتوای آن ها ثابت است و اغلب به روز نمی شوند. در حالی که یک وبلاگ پویا است و معمولا بیشتر به روز می شود. برخی از وبلاگ نویسان چندین مقاله جدید را در روز منتشر می کنند.

وبلاگ ها می توانند بخشی از یک وب سایت بزرگتر باشند. اغلب کسب و کار ها یک بخش وبلاگ دارند که به طور مرتب مطالبی را برای اطلاع رسانی و آموزش مشتریان خود ایجاد می کنند.

شما می توانید از وردپرس برای ایجاد هر دو، وب سایت و وبلاگ استفاده کنید، به همین دلیل بسیاری از صاحبان کسب و کار از وردپرس برای ساخت وب سایت کسب و کار کوچک خود استفاده می کنند.

به عبارت ساده، تمام وبلاگ ها می توانند یک وب سایت یا بخشی از وب سایت باشند ولی همه وب سایت ها را نمی توان وبلاگ نامید.

به عنوان مثال، giltarah.ir یک وبلاگ و یک وب سایت است. این وب سایت دارای محتوای دیگری است که در قالبی غیر از بلاگ منتشر شده است مانند تعرفه ها، نمونه کارها و صفحه ارتباط با ما.

وبلاگ یا وب سایت، کدام یک بهتر است؟

به عنوان یک فرد مبتدی شاید بپرسید کدام یک بهتر است؟ اگر بخواهیم با شما صادق باشیم باید بگوییم پاسخ به این سوال واقعا به اهداف شما بستگی دارد.

بسیاری از سایت های شرکتی در سراسر دنیا راه اندازی شده اند که تنها چند صفحه در آنها وجود دارد و هیچ بخشی به عنوان بلاگ در آنها مشاهده نمی شود. چنین وب سایت های کوچکی اغلب برای اطلاع رسانی در مورد یک کسب و کار، سازمان یا فرد ایجاد می شود.

دسته دیگری از کسب و کارها وجود دارند که از ظرفیت های بلاگ برای رسیدن به اهداف بازاریابی خود استفاده می کنند. آنها بلاگ های متنوعی در وب سایت خود ایجاد می کنند و از آن ها برای گرفتن ترافیک بیشتر از موتورهای جستجو استفاده می کنند و بازدید سایت خود را افزایش می دهند.

برای مثال وب سایت optinmonster.com محصولات نرم افزاری به فروش می رساند و به کمک قسمت بلاگ خود توانسته است ترافیک زیادی به وب سایت خود جذب کند تا فروش بیشتری داشته باشد.

آنها همچنین یک بخش آموزشی در سایت دارند که در آن اطلاعات و آموزش هایی برای راهنمایی کاربران در استفاده با نرم افزار ها و اخبار مربوط به تکنولوژی ایجاد کرده اند. این کار به آنها کمک می کند که کلمات کلیدی شغل خود را پوشش دهند تا ترافیک رایگان را از موتورهای جستجو دریافت کنند و فروش بیشتری داشته باشند.

اگر شما یک کسب و کار دارید یا یک شرکت خصوصی و حرفه ای هستید، قسمت بلاگ را به وب سایت خود اضافه کنید و اطلاعات کسب و کارتان را در آن قرار دهید تا بتوانید اهداف خود را به دست آورید و کارتان را ارتقا ببخشید.

تفاوت پست های وبلاگ با صفحات سایت

وردپرس محبوب ترین پلتفرم های وبلاگ نویسی و یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند است و به طور پیش فرض دو مدل محتوایی دارد: پست و صفحه

پست های وبلاگ بر اساس زمان انتشار مرتب شده است و کاربران برای دسترسی به محتوا های قدیمی تر شما باید به زمان های عقب تر بازگردند ولی صفحات سایت به صورت ثابت هستند. برای مثال: صفحه درباره ما، تماس با ما، صفحه اصلی، صفحه خدمات و … .

چرا مردم بلاگ می نویسند؟ مزایای بلاگ نویسی چیست؟

هر کسی از نوشتن بلاگ های خود، انگیزه ای دارد. برخی از افراد از بلاگ به عنوان جایگزینی برای دفتر خاطرات و یا مجلات خود استفاده می کنند. وبلاگ نویسی این فرصت را به آنها می دهد تا بتوانند خلاقیت و ایده های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

برند های بسیار بزرگی در دنیا از وبلاگ های خود در زمینه آموزش و یا به اشتراک گذاری اخبار استفاده کرده اند تا بتوانند مخاطبان بیشتری را جذب کنند. وبلاگ نویسی بخش مهمی از استراتژی بازاریابی آنلاین برای بسیاری از کسب و کارها است.

در ادامه به چند مزیت وبلاگ نویسی اشاره می کنیم:

  • افکار و ایده های شما را سازماندهی و مرتب می کند
  • به شما امکان می دهد تا مهارت، خلاقیت و استعدادهای خود را به نمایش بگذارید
  • به تمامی افراد کمک می کند که در حرفه ی خود بهترین باشند
  • کمک می کند تا با افراد هم فکر خود در اینترنت ارتباط برقرار کنید
  • بسیاری از وبلاگ نویسان با استفاده از روش های مختلف، از وبلاگ هایشان کسب در آمد می کنند
  • کسب و کار های زیادی از وبلاگ نویسی برای افزایش مشتریان خود استفاده می کنند
  • بسیاری از افراد از این فرصت برای افزایش آگاهی، سازماندهی ایده ها و تاثیر گذاری بر افکار عمومی استفاده می کنند

چند نمونه از وبلاگ های خوب

وبلاگ نویسی محدودیت ندارد. میلیون ها نفر از افراد و شرکت های تجاری در سراسر جهان دارای وبلاگ هستند. به این معنی که در مورد هر موضوعی که فکر کنید، وبلاگ های بسیاری وجود دارد.

در اینجا چند نمونه از بلاگ های خوب را برای مثال معرفی کرده ایم. ما بهترین وبلاگ های کسب و کارهای مختلف را در اختیار شما قرار داده ایم تا به شما نشان دهیم که چگونه می توانید از بلاگ برای گسترش کسب و کار خود استفاده کنید.

وبلاگ نویسان چگونه کسب درآمد می کنند؟

تعداد زیادی از وبلاگ نویسان از وبلاگ هایشان کسب درآمد می کنند. این کار باعث می شود آن ها بیشتر روی وبلاگ خود تمرکز کنند و وقت بیشتری روی آن بگذارند، به این ترتیب به یک کسب و کار آنلاین موفق تبدیل می شوند.

وبلاگ نویسان موفق تر می توانند درآمد شش رقمی، هفت رقمی و حتی هشت رقمی را از وبلاگ هایشان درآورند.

در زیر چند راهکار معرفی می شود که اکثر وبلاگ نویسان برای کسب درآمد از وبلاگ هایشان استفاده می کنند:

رایج ترین و شاید ساده ترین راه برای کسب درآمد آنلاین، نمایش تبلیغات است. با این حال، به عنوان یک وبلاگ نویس جدید، نمی توانید به طور مستقیم با تبلیغ کنندگان ارتباط برقرار کنید.

در این جا گوگل AdSense وارد می شود. گوگل ادسنس یکی از سرویس های رایگان تبلیغات گوگل می باشد که به تبلیغ گیرندگان اجازه می دهد تا  تبلیغات مورد نظرشان را بر روی وب سایت خود قرار دهند و از طریق نمایش این تبلیغات به کسب درآمد برسند.

بسیاری از وبلاگ نویسان از این طریق کسب درآمد می کنند. آنها تبلیغات یک محصولی را در وب سایت خود قرار داده و زمانی که کاربران این محصولات را خریداری می کنند، کمیسیون دریافت می کنند یا به ازای هر کلیکی که روی این تبلیغات انجام شود مقدار مشخصی پول دریافت می کنند. البته شایان ذکر است سرویس گوگل AdSense در ایران قابل استفاده نمی باشد.

سایر روش های کسب درآمد معمول عبارتند از عضویت، فروش دوره های آنلاین یا اضافه کردن یک فروشگاه آنلاین به وبلاگ.

آیا هر کسی می تواند یک وبلاگ راه اندازی کند؟

بله، هر فرد توانایی این را دارد که به راحتی یک وبلاگ راه اندازی کند.

در گذشته، کاربران برای راه اندازی وبلاگ و حتی بروز رسانی آنها به مهارت های برنامه نویسی نیاز داشتند. اما در حال حاضر، ابزارهای زیادی وجود دارد که به شما اجازه می دهد بدون ایجاد کد خاصی یک وبلاگ بسازید. شما می توانید با دانش کم و تنها با چند کلیک در عرض چند دقیقه یک وبلاگ ایجاد کنید.

انتخاب یک پلت فرم غلط وبلاگ نویسی برای شروع راه اندازی یک وبلاگ، رایج ترین اشتباه مبتدیان است. ما توصیه می کنیم از وردپرس استفاده کنید. این بهترین پلت فرم وبلاگ نویسان است و محبوبترین سایت های جهان با این پلتفرم ایجاد شده اند. بیش از ۳۰٪ از تمام وب سایت های اینترنتی با استفاده از وردپرس ساخته شده اند، بنابراین شما می توانید میزان محبوبیت و راحتی استفاده از آن را امتحان کنید.

دو نوع وردپرس وجود دارد: WordPress.com، که یک وبلاگ میزبانی وب با محدودیت است و WordPress.org که به عنوان وردپرس خود میزبان شناخته می شود.

ما توصیه می کنیم از WordPress.org استفاده کنید، زیرا به شما امکان دسترسی سریع به تمام ویژگی های WordPress را می دهد. همچنین اجازه می دهد تا بدون محدودیتی به راحتی از وبلاگ خود درآمد کسب کنید. برای دانلود و راه اندازی وردپرس می توانید به آموزش کامل نصب وردپرس در هاست سی پنل مراجعه کنید

برای شروع وبلاگ خود با WordPress.org به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

نام دامنه: این آدرس وبلاگ شما خواهد بود و کاربران در مرورگر خود تایپ می کنند، به عنوان مثال، giltarah.ir

هاست مناسب: به فضای میزبانی سایت شما گفته می شود که اطلاعات سایت شما قرار است در آن ذخیره شود.

انتخاب این دو وقت زیادی از شما نمیگیرد و در حدود ۲۰ دقیقه می توانید یک دامنه و هاست برای خود انتخاب کنید. شما برای شروع کار می توانید از یک هاست رایگان استفاده کنید یا از هاست اشتراکی استفاده کنید. هاست اشتراکی معروفترین نوع هاست وردپرسی است که توسط مبتدیان وردپرس مورد استفاده قرار میگیرد. این هاست ها مقرون به صرفه ترین و یک نقطه شروع خوب برای کاربران تازه کار است که توسط شرکت بزرگ میهن وب هاست ارایه می شود.

پس از خرید هاست، می توانید به دستورالعمل های ما در مورد چگونگی راه اندازی یک وبلاگ و آموزش کامل آن سر بزنید. برای خرید یک هاست مناسب می توانید آموزش آیا سرور من برای وردپرس مناسب است ؟ را مطالعه کنید.

امیدواریم این پست در پاسخ به سوالات شما در مورد تفاوت های وبلاگ و وب سایت کمک کرده باشد. اگر این مقاله را دوست داشتید، لطفا این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا بتوانیم مطالب بیشتری را برای شما بنویسیم و منتشر کنیم.

Spread the love