روزانه چندین کاربر با بنده تماس می گیرند و در مورد هزینه راه اندازی سایت با من صحبت می کنند، هر کدام از آنها نیز قصد راه اندازی سایت خاصی را دارند. از سایت فروشگاهی، شرکتی و شخصی گرفته تا راه اندازی سایت های خبری و … اگر شما نیز در مورد راه اندازی یک سایت سوالاتی را در ذهن دارید با ما همراه باشید تا در ادامه توضیحاتی در این خصوص ارائه کنیم. قطعا با مطالعه این مطلب تا حد زیادی از ابهامات شما در خصوص هزینه راه اندازی سایت رفع می شود.

مهمترین مواردی که در راه اندازی سایت، همه کاربران به آن اشاره می کنند هزینه ساخت یک وبسایت است ؟

عوامل زیادی بر هزینه های راه اندازی یک سایت تاثیر گذارند از جمله نوع سایتی که قرار است طراحی شود.

نکات کلیدی که کمک خواهد کرد تا هزینه راه اندازی یک سایت را محاسبه کنید

قیمت وب سایت شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای کمک به شما و جلوگیری از هزینه های بی مورد در ادامه مواردی که باید قبل از شروع و راه اندازی سایت در نظر داشته باشید را بیان می کنیم.

بودجه شما چقدر است؟

توسعه دهندگان و طراحان سایت ابتدا ساختار وب سایت را پیاده سازی می کنند اما این مورد برای افراد بدون دانش فنی خیلی دشوار است و نمی دانند که باید از کجا شروع کرده و در ادامه چه مسیری را دنبال کنند.

با این وجود، نرم افزارهایی به نام سیستم های مدیریت محتوا وجود دارند که می توانید با کمک آنها و صرفا با کشیدن و رها کردن سایت خود را طراحی کنید، سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس می توانند بدون حتی یک خط کدنویسی یک سایت کامل را به شما تحویل دهند بدون اینکه هزینه ای برای طراحی سایت پرداخت کرده باشید، همه چیز در وردپرس رایگان است !

قطعا هر فردی برای راه اندازی سایت دارای معیارهایی می باشد که برای تحقق آن معیارها شاید نیاز باشد هزینه هایی نیز پرداخت نمائید. هزینه هایی که ممکن است برای راه اندازی یک سایت پرداخت کنید از یک سایت به سایت دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، اگر WordPress را به عنوان طراح سایت خود انتخاب کنید، ممکن است لازم باشد برای پوسته های حرفه ای، پلاگین ها و سایر ویژگی ها هزینه هایی انجام دهید.

هزینه هایی که می بایست برای خرید پوسته و پلاگین ها پرداخت نمائید به شرح زیر است:

هزینه خرید پوسته دلخواه: بین ۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومان

هزینه خرید پلاگین های موردنیاز: بین ۱۰ تا ۴۰ هزار تومان

مجموعا بصورت میانگین: ۸۵۰۰۰ تومان ( این مبلغ با انتخاب پوسته ها و پلاگین های مختلف ممکن است کم یا زیاد شود )

برای مثال برای خرید یک قالب وبلاگی و مجله ای تا ۳۵۰۰۰ تومان می توانید هزینه کنید اما برای یک سایت فروشگاهی می بایست بیش از ۴۰۰۰۰ تومان هزینه کنید.

چگونه یک سایت را مدیریت کنیم ؟

هنگامی که صحبت مدیریت و پشتیبانی از یک سایت به میان می آید، دو گزینه وجود دارد: مدیریت سایت بصورت کامل توسط خودتان و یا با پرداخت هزینه پشتیبانی و کمک گرفته از فردی دیگر. هر گزینه دارای مزایا و معایبی است.

هر پلتفرمی اعم از سیستم مدیریت محتوا، پوسته و پلاگین های فعال در سایت نیاز به مراقبت و بروزرسانی دارند. CMS ها و سازندگان وب سایت معمولا با چند کلیک به شما این امکان را می دهند تا بتوانید سایت را مدیریت کنید اما با این حال سایت های بزرگ نیاز به بروزرسانی و رفع مشکلات احتمالی دارد.

اگر شما با برنامه نویسی آشنا نیستید، احتمالا به یک پشتیبانی و آشنا به برنامه نویسی نیاز پیدا می کنید. هزینه های مربوط به پشتیبانی سایت ها بستگی به عوامل بسیاری دارد. ابتدا می بایست مشخص کنید از پشتیبان سایت خود چه انتظاراتی دارید و سپس اهداف خود را برای پشتیبان سایت مطرح نمائید.

به طور متوسط، هزینه های نگهداری و بروزرسانی وب سایت ماهانه از ۱۵۰۰۰۰ تومان شروع می شود.

ویژگی های اضافی

برای راه اندازی یک سایت نیاز است تا ویژگی و امکانات بیشتری را به سایت اضافه کنید، پلاگین ها امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می دهند، همواره سعی کنید از پلاگین های استفاده کنید که با نصب آنها امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار دهد تا مجبور نباشید برای اضافه کردن یک ویژگی ساده به سایت هزینه ای پرداخت نمائید.

به عنوان مثال، شما می خواهید از وب سایت خود به عنوان یک وبلاگ استفاده کنید. ممکن است بخواهید برای شروع یک پلاگین برای سئو، آمارگیری، فرمهای تماس و افزونه کش و افزایش سرعت سایت را نصب کنید.

امکاناتی مانند گالری عکس، پس زمینه parallax و سایر تنظیمات ظاهری ممکن است هنوز لازم نباشد. با این حال، شما ممکن است در بلند مدت به آنها نیاز داشته باشید. تمام این عوامل به هزینه های طراحی سایت افزوده می شود که باید در بودجه خود آنها حساب کنید. هر چند تعداد زیادی از این افزونه ها بصورت رایگان در مخزن وردپرس در دسترس است و نیازی نیست برای استفاده از آنها هزینه ای را پرداخت نمائید.

میزبانی وب، دامنه ها، امنیت و فنی

اولین چیزی که باید قبل از راه اندازی یک سایت در نظر گرفت سرویس میزبانی وب است (هاست). نیازی نیست برای شروع راه اندازی سایت هزینه زیادی پرداخت نمائید.

شما همیشه باید یک میزبان وب معتبر با قابلیت آپ تایم بالا را انتخاب کنید. در ادامه می توانید پلن های هاست سی پنل ایران شرکت میهن وب هاست را مشاهده کنید، قیمت مناسب در کنار کیفیت بالا و پشتیبانی حرفه ای از ویژگی های بارز این شرکت ارائه دهنده هاست در ایران است:

website-cost

ویژگی های هاست سی پنل ایران میهن وب هاست

 • ضد دیداس
 • بهره گیری از کنترل پنل CPANEL بروز شده
 • بهره گیری از تکنولوژی NVME جهت افزایش سرعت
 • انتقال رایگان از سایر شرکت ها
 • تحویل بلافاصله پس از پرداخت
 • میزبانی در دیتاسنتر اختصاصی میهن وب هاست در ایران
 • امکان انتخاب سی پنل فارسی سازی شده
 • آپتایم بسیار بالا نزدیک به ۱۰۰ %
 • استفاده از سرور های HP جهت افزایش پایداری.
 • امکان تغییر نسخه php به نسخه های:
  ۵.۲ – ۵.۳ – ۵.۴ – ۵.۵ – ۵.۶ – ۷.۰ – ۷.۱ – ۷.۲

برای خرید هاست مناسب برای سایت وردپرسی خود حتما مطلبآیا سرور من برای وردپرس مناسب است ؟ را مطالعه نمائید.

همانطور که ذکر شد برای شروع می توانید از پلن های ارزان تر هاست استفاده کنید، برای مثال برای راه اندازی یک سایت شخصی یک هاست ۲۰۰ مگابایت برای شروع کافیست و یا برای راه اندازی یک سایت فروشگاهی می توانید پلن چهارم یا ۲۰۰۰ مگابایت را خریداری کنید. پلن های فوق قابلیت ارتقا دارند و براحتی می توانید در هر زمان که تمایل داشته باشید هاست خود را به پلن های بالاتر ارتقا دهید.

انتخاب دامنه مناسب

همزمان با خرید هاست، شما باید یک نام دامنه برای خود انتخاب کنید. پسوندهای مختلف دامنه دارای قیمت های متفاوت هستند. آنها معمولا بین ۶۰۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارند، اما برخی از دامنه های نیز وجود دارند که هزینه آنها بیش از این مقدار است و جزو دامنه های خاص محصوب می شوند. هر پسوندی از دامنه برای یک کسب و کار خاصی می باشد، برای مثال دامنه های com برای شرکت ها، org برای سازمان ها و یا tV توسط سایت های شبکه های تلویزیونی خریداری می شوند.

اگر قصد راه اندازی یک سایت شرکتی را دارید می توانید یک دامنه IR با قیمت سالانه ۶۰۰۰ تومان و یک دامنه com. با هزینه سالانه ۱۵۱۰۰۰ تومان ( در حال حاضر ) خریداری نمائید. پیشنهاد می شود دامنه com را دامنه اصلی هاست خود قرار دهید و دامنه IR را به عنوان دامنه دوم به هاست خود اضافه نمائید.

انتخاب یک نام دامنه خوب بسیار مهم است. شما می خواهید نام دامنه خود را به گونه ای انتخاب کنید که منعکس کننده کسب و کار شما باشد، در عین حال می توانید یک دامنه خلاقانه را نیز انتخاب کنید تا راحت تر در ذهن کاربران بنشیند.

امنیت سایت:

تمامی CMS ها و سایت های طراحی شده تا حدودی امن هستند. اما آنها به لایه دیگری از امنیت نیاز دارند. به همین  دلیل شما باید یک گواهینامه SSL برای سایت خود دریافت کنید. دو نوع گواهینامه ارائه می شود: گواهینامه SSL رایگان با سه ماه اعتبار و گواهینامه SSL با پرداخت هزینه با یک سال اعتبار. گواهینامه های SSL که با پرداخت هزینه خریداری می شوند خود دارای انواع مختلفی است و قیمت های متفاوتی نیز دارند، اما شما می توانید گواهینامه استاندارد با اعتبار یک ساله را با میانگین قیمت ۲۰۰۰۰۰ تومان در سال در میهن وب هاست خریداری نمائید.

استفاده از گواهینامه SSL رایگان نیز توسط شرکت میهن وب هاست در تمامی هاست های لینوکسی ارائه شده است و صرفا کافیست از این لینک درخواست خود را ثبت نمائید تا در کمتر از ۱۲ ساعت SSL رایگان در هاست شما فعال شود. استفاده از SSL در هاست تاثیری بسیار مثبتی در سئو سایت شما خواهد داشت.

استفاده از افزونه های امنیتی برای بالا بردن امنیت سایت

برای شروع می توانید یک پلاگین امنیتی بر روی وردپرس نصب و فعال کنید. در پلاگین های امنیتی سیستم اسکن پیشرفته ای وجود دارد. هر افزونه دارای یک هدف اصلی برای ایمن سازی وب سایت شما از حملات مخرب است. برترین پلاگین های امنیتی عبارتند از:

 • Wordfence
 • Sucuri

 • ithemes security

 • Jetpack

 • All in one security and firewall

 • و …

اکثر افزونه های امنیتی ارائه شده برای وردپرس یک نسخه رایگان نیز دارند که بخش زیادی از امینت سایت شما را تامین می کند.

نتیجه گیری

هزینه های اعلام شده در این مطلب صرفا جهت آشنایی شما کاربران عزیز با مراحل طراحی سایت و هزینه های مختلفی است که نیاز است در طول طراحی یک سایت پرداخت نمائید.

هزینه ساخت یک سایت سفارشی می تواند بسیار متفاوت از آنچه که در اینجا ارزیابی کردیم باشد؛ هزینه های طراحی یک سایت با ویژگی های اختصاصی بسیار بالاتر از آنچه است که در این مطلب به آن اشاره شده است.

با این حال، می توانید از هزینه های اعلام شده در این مقاله برای برآورد بودجه موردنیاز برای طراحی سایت خود استفاده کنید. اگر سوالی در رابطه با این موضوع دارید، لطفا از طریق فرم زیر مطرح کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

Spread the love