تغییر دامنه یک سایت ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد؛ ممکن است در ابتدای راه دامنه ای را انتخاب کرده باشید اما در ادامه  با پیشرفت سایت تمایل داشته باشید نام جذاب تر و متفاوتی را بر روی سایت خود قرار دهید. در سیستم های مدیریت محتوا اینکار کمی پیچیده به نظر می رسد، اما اینطور نیست اگر یک سایت فروشگاهی با پرستاشاپ راه اندازی کرده اید و قصد دارید هم اکنون دامنه اصلی سایت خود را تغییر دهید می بایست تغییراتی را در تنظیمات سایت و یا دیتابیس سایت خود ایجاد کنید. آیا می خواهید دامنه اصلی سایتی فروشگاهی که با PrestaShop ایجاد کرده اید را تغییر دهید ؟ آیا نگران شکسته شدن لینک های سایت خود هستید؟ تغییر دامنه اصلی Prestashop آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید. امروز در این مطلب که در سایت گیل طراح منتشر شده است آموزش کامل و تصویری تغییر دامنه اصلی پرستاشاپ توضیح داده می شود. در این آموزش توضیح می دهیم که به چه صورت تغییر دامنه اصلی را در پرستاشاپ انجام دهیم تا سایت از دسترس خارج نشود.

آنچه شما نیاز دارید

قبل از شروع این آموزش به موارد زیر نیاز دارید:

  • دسترسی به داشبورد مدیریت PrestaShop
  • دسترسی به پنل مدیریت هاست

گزینه ۱ – تغییر نام دامنه PrestaShop از طریق داشبورد مدیریت

مطابق با تصویر زیر وارد داشبورد PrestaShop شده و بر روی دکمه Preferences کلیک کنید.

در بخش Preferences بر روی گزینه SEO & URLs کلیک نمائید

به پایین اسکرول کنید، بخش URL SET SHOP را پیدا خواهید کرد. در کادر متنی Shop domain و SSL domain نام دامنه جدیدی را که می خواهید PrestaShop از آن استفاده کند تایپ کنید.

توجه: مقدار BASE URL را تغییر ندهید مگر اینکه شما PrestaShop را به یک پوشه دیگر انتقال داده باشید. به عنوان مثال، اگر Prestashop را در دایرکتوری ریشه (معمولا public_html) نصب کرده اید، URL اصلی باید / باشد. متناوبا، اگر شما PrestaShop را در یک زیرپوشه (مثلا public_html / prestashop) نصب کردید، URL اصلی / prestashop است، جایی که مسیر نشان دهنده نام پوشه است.

پس از آن که بر روی دکمه Save کلیک کردید دامنه PrestaShop تغییر می کند و بروزرسانی انجام می شود.

گزینه ۲ – تغییر نام دامنه در PrestaShop با استفاده از phpMyAdmin

یک راه دیگر برای تغییر دامنه PrestaShop این است که از phpMyAdmin استفاده کنید. وارد پنل هاست خود شوید ( سی پنل یا دایرکت ادمین) و سپس بر روی phpMyAdmin کلیک کنید.

پس از باز شدن phpMyAdmin، پایگاه داده PrestaShop خود را انتخاب کنید.

جدولی با نام configuration را پیدا کرده و روی دکمه Browse کلیک کنید.

جهت ویرایش فیلدهای PS_SHOP_DOMAIN و PS_SHOP_DOMAIN_SSL و تغییر مقادیر آنها مطابق با تصویر زیر بر رویب دکمه Edit کلیک کنید.

نام دامنه قدیمی را با نام دامنه جدید خود جایگزین کنید و بر روی دکمه GO کلیک نمائید. لطفا توجه داشته باشید که شما باید نام دامنه قدیمی را با نام دامنه جدید خود در هر دو فیلد PS_SHOP_DOMAIN و PS_SHOP_DOMAIN_SSL جایگزین کنید. پس از آن، PrestaShop با نام دامنه جدید شما به روز می شود.

نتیجه
تبریک می گوییم، شما توانستید دامنه اصلی PrestaShop را تغییر دهید. حالا شما می توانید با دامنه جدید سایت خود را مدیریت و گسترش دهید

Spread the love