تصور کنید که شما در فروشگاه اینترنتی مورد علاقه خود در حال خرید هستید و در هنگام نهایی شدن خرید به یکباره سایت از دسترس خارج شود. اگر حتی یکبار این اتفاق رخ دهد باعث می شود کاربر به سایت دیگری مراجعه کند و تجربه بدی نیز از سایت شما در ذهن او باقی خواهد ماند.

آیا این چیزی است که شما برای مشتریان خود می خواهید؟

یکی از مهمترین ویژگی های وب سایت در دسترس بودن آن است. شما می توانید محتوای عالی، تصاویر عالی برای محصولات امکانات فوق العاده و … را در سایت خود فراهم کنید. اما اگر اختلالی در دسترسی کاربران به سایت شما ایجاد شود قطعا کاربران به جای دیگری می روند. حتی یک ثانیه تاخیر در بارگذاری سایت مساوی با عدم خرید از سایت شما می شود. بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی که توسط یک شرکت میزبانی انجام شده است، ۵۰ درصد از کاربران یک وب سایت بعد از سه ثانیه تاخیر در لود سایت آن را ترک می کنند.

Uptime/Downtime سایت

به همین دلیل ضروری است که بر عملکرد وب سایت خود نظارت دائمی داشته باشید. فقط یک دقیقه قطعی و اختلال در سایت می تواند هزاران دلار به کسب و کارهای مختلف ضرر وارد کند. تصور کنید که این قطعی یک ساعت و حتی یکروز به طول بیانجامد، قطعا سایت شما در موتورهای جستجو نیز رتبه منفی دریافت خواهند کرد و کسب و کار شما را دچار چالش می کند.

Uptime / Downtime چیست؟

Uptime معمولا به صورت یک درصد بیان می شود. Uptime نشان می دهد که  وب سایت شما در یک مدت مشخص چند درصد در دسترس بوده است. اگر سرویس میزبانی وب دارای آپ تایم ۹۳٪ درصد باشد به این معنی است که در دوره زمانی مشخص شده ۷ درصد سرور داون بوده است. شاید ۷ درصد در مقایسه با ۹۳ درصد عدد بزرگی نباشد، اما حتی این درصد کوچک از Downtime نیز می تواند کسب و کار شما را از بین ببرد.

Uptime/Downtime سایت

Downtime چگونه محاسبه می شود؟

با استفاده از یک فرمول ساده می توانیم آپتایم سرور را مشخص کنیم. به عنوان مثال، یک سال برابر با ۸۷۶۰ ساعت است. اگر وب سایت شما دارای ۴ ساعت قطعی در هر سال باشد آپتایم به صورت زیر محاسبه می شود، یعنی تعداد کل ساعات یک سال تقسیم بر تعداد ساعات در دسترس بودن سایت ضربدر ۱۰۰ :

(۸۷۵۶/۸۷۶۰) x 100 = 99.95

عدد بدست آمده به این معنی است که وبسایت شما دارای آپتایم ۹۹.۹۵٪ است.

در حالی که همه ما برای آپتایم ۱۰۰٪ تلاش می کنیم، اما این مورد امکان پذیر نیست. بهترین سرویس های میزبانی وب یک قرارداد ارائه خدمات (SLA) برای ارائه آپتایم ۹۹.۹٪ به کاربران ارائه می کنند. طبق این قرارداد سرورها مجاز هستند در هر ماه برای تعمیر، نگهداری و .. به مدت ۴۳ دقیقه و ۵۰ ثانیه از دسترس خارج شوند. این زمان قطعا با تکنولوژی امروزه قابل دستیابی است.

چگونه زمان داون شدن سرور را کاهش دهیم؟

به روز رسانی و رفع مشکلات سرور معمولا از مسئولیت های شرکت ارائه دهنده سرویس میزبانی است. با این حال، عوامل متعددی وجود دارد که می تواند در نگهداری از سرور تاثیر بگذارد:

  • نوع میزبانی که انتخاب می کنید
  • محل سرور میزبان و فاصله آن تا محل سکونت شما
  • محتوای سایت شما، اینکه چه تعداد فیلم یا تصویر در سرور شما قرار دارد
  • پلت فرم انتخابی شما، آیا از وردپرس استفاده می کنید یا دارای یک اسکریپت اختصاصی هستید

یکی از اولین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که مطمئن شوید هاست شما برای میزبانی سایت شما مناسب است.اگر هاست اشتراکی را انتخاب کرده باشید می توانید تا حدی ترافیک سایت خودتان را کنترل کنید، اما نمی توانید کنترل کنید که سایت های دیگر چگونه از منابع سرور استفاده می کنند. آنها می توانند منابع سرور را به شدن مصرف کرده و وب سایت های دیگر را دچار مشکل کنند. مدیر سرور می بایست با استفاده از جدیدترین روش های مانیتورینگ سرور با سایت های پر مصرف برخورد کند و یا به ان پیشنهاد کند سرور قوی تری خریداری نمایند.

اگر میخواهید میزان داون بودن سرور را کاهش دهید بهترین گزینه استفاده از سرور های مجازی می باشد، حتی اگر شما شاهد رشد ناگهانی و یا رشد کسب و کار خود نیز باشید سرور مجازی با منابعی که در اختیار دارد می تواند جوابگوی نیازهای سایت باشد. همچنین ی توانید اطمینان حاصل کنید که CMS و پلاگین های شما از آخرین نسخه PHP نیز استفاده می کنند.

داون بودن سرور ممکن است برای وب سایت های استاتیک نسبت به سایت های فروشگاهی یا آموزشی اهمیت کمتری داشته باشد. سرویس میزبانی شما نیز باید دارای فایروال قوی، حفاظت از DNS ها و گواهینامه SSL باشد. این موارد برای حفاظت از وب سایت شما در مقابله با فعالیت های مخرب مانند حملات DDoS ضروری است.

فقط به سرویس میزبانی خود اعتماد نکنید. اگر از وردپرس یا CMS های آماده استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید که همیشه از آخرین نسخه CMS استفاده می کنید و پلاگین های قدیمی که هیچگونه اپدیتی نیز برای آنها ارائه نمی شود را نیز از سایت حذف نماببد. از ابزارهای ضد ویروس، ضد تروجان و ضد جاسوس افزار با تنظیم بروزرسانی خودکار در سایت خود استفاده نمایید. بلافاصله بعد از هر تغییری در سایت تست سلامت سایت را حتما اجرا کنید، افزونه های زیادی در این خصوص برای وردپرس و سایر CMS ها ارائه شده است.

 

چرا نظارت بر وب سایت مهم است؟

Downtime سرور فقط بازدید کننده های شما را ناراحت نمی کند بلکه ممکن است کسب و کار شما دچار مشکل و یا حتی تعطیل کند. هر زمان که یک اختلال در سایت و سرور ایجاد می شود چند ساعت زمان نیاز است تا مجدد به حالت قبل برگردد.

علاوه بر این ترک کردن سایت توسط کاربران و تجربه بدی که از سایت شما دارند بر موقعیت شما در رتبه بندی صفحه موتور جستجو (SERPs) و کاهش اعتبار حرفه ای سایت شما تاثیر می گذارد.

Uptime/Downtime سایت

غیر ممکن است که بصورت ۲۴ ساعت و شخصا بخواهید سایت خود را مانیتور کنید به همین دلیل ابزارهایی برای کمک به مانیتورینگ، تجزیه و تحلیل و بهینه سازی وب سایت وجود دارد و به شما اطمینان می دهند کوچکترین اختلال در سرور و سایت را گزارش دهند.

در ادامه چند نمونه از بهترین ابزارهای مانیتورینگ معرفی می شود:

ابزار مانیتورینگ رایگان

گاهی اوقات رایگان بودن خوب است. تعدادی از ابزارهای مانیتورینگ رایگان وجود دارد که به شما نشان می دهد که وب سایت شما در چه وضعیتی قرار دارد. بسیاری از آنها صرفا با وارد کردن نام سایت خود و فشردن کلید اینتر تمامی جزئیات سایت شما را نشان می دهند. بسیاری از ابزارهای مانیتورینگ دارای یک نسخه پولی و همچنین یک نسخه رایگان می باشند. ابزارهای رایگان دارای قابلیت های محدودی هستند و ترجیح می دهند برای استفاده از ابزارها و خدمات بیشتر کاربران هزینه پرداخت کنند. اما حتی با نسخه رایگان نیز می توانید بدون محدودیت سایت را مانیتور کرده و شما را از آپتایم سرور آگاه سازد.

۱. DownNotifier

این محصول دارای نسخه های پولی و رایگان است. این سایت به شما خواهد گفت چه زمانی سرور شما داون بوده است. برای استفاده از آن، به سادگی به صفحه اصلی سایت بروید و URL سایت خود را در فیلد مشخص شده قرار دهید و نحوه دریافت هشدارها را نیز انتخاب نمایید. آنها می توانند از طریق ایمیل یا SMS هشدار ها را برای شما ارسال کنند، نکته مثبت این سایت ارسال پیامک قطعی حتی به شماره تماس کشور ایران است. در نسخه رایگان هر ۱۰ دقیقه سایت شما مورد بررسی قرار می گیرد، اما سرویس پولی آن هر ۶۰ ثانیه سایت شما را بررسی می کند.

۲. Supermonitoring

این سایت یک ابزار دقیق و قابل اطمینان است. همچنین برای جلوگیری از ارسال اطلاع رسانی های غیر واقعی از روش های مختلفی نیز استفاده می کند.

۱. Site24x7

Site24x7 یک ابزار مانیتورینگ همه جانبه است. Site24x7 بر روی وب سایت ، سرور و شبکه شما نظارت می کند. از دیگر امکانات این سایت می توان به نظارت بر کاربران و نظارت بر رکوست های ارسال شده سمت سایت اشاره کرد. شما می توانید این ابزار را به صورت رایگان امتحان کنید و یا یکی از طرح های پولی را انتخاب نمایید.

۲. Pingdom

یکی از ابزارهای قدرتمند که بازارهای بسیار زیادی نیز برای مانیتورینگ کامل سایت و سرور در اختیار شما قرار می دهد. حتی اگر از نسخه رایگان استفاده کنید، از ۷۰ لوکیشن در سرتاسر جهان سایت شما مورد بررسی قرار می گیرد. هر دقیقه یکبار سایت شما بررسی می شود و در صورت وجود مشکل از طریق push notification و یا ایمیل شما را مطلع می کند. نسخه پولی آن شامل اعلان های SMS نیز می باشد.

در انتها

سرعت و قابلیت اطمینان در تجارت الکترونیک ضروری است. شما می توانید با انتخاب یک سرور مناسب و استفاده از ابزارهای مانیتورینگ مناسب در کمترین زمان مشکلات سایت و سرور خود را رفع نمایید.